ПРИАЗОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ  

КАФЕДРА МЕТАЛУРГІЇ ЧАВУНУ

Напрямок підготовки бакалаврів 6.0504 „Металургія”, 

магістрів 8.050401 „Металургія чорних металів”       

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

Кафедру засновано у 1953 році з ініціативи та при підтримці керівників металургійних підприємств Маріуполя як кафедру технології металів і організації виробництва. За кафедрою було закріплено викладання дисциплін: „Металургія чавуну”; „Ливарне виробництво”; „Загальна металургія”; „Організація виробництва”; „Економіка промисловості”; „Охорона праці та техніка безпеки на виробництві”; „Протипожежна техніка”. На посаді завідувача кафедрою наказом МВНЗ № 42 від 10 лютого 1954 року затверджений Распопов Іван Васильович. Кафедра технології металів і організації виробництва існувала під такою назвою до 1964 року. З 1964 р. по 1967 р. зі складу кафедри виділилися в самостійні навчальні підрозділи кафедра ливарного виробництва, кафедра економіки промисловості та оргнізації виробництва, кафедра охорони праці.

В січні 1967 р. наказом МВНЗ УРСР була створена кафедра металургії чавуну. Завідувачем кафедри був призначений Распопов І.В., який працював на цій посаді до 1973 р. 

Кафедра металургії чавуну оснащена сучасною лабораторною базою. Співробітниками кафедри створені унікальні лабораторні прилади для генерації відновлювальних газів, дослідження зон циркуляції коксу у фурмових осередках, вивчення характеру розподілу шихтових матеріалів на колошнику доменної печі різноманітними конструкціями завантажувальних пристроїв.

У навчальному процесі викладачами кафедри використовуються технічні засоби навчання, у тому числі ЕОМ. Практичні навички з управління доменним процесом, оптимізації доменної плавки студенти набувають з використанням тренажера технолога-доменщика на базі ЕОМ.

Кафедрою приділяється увага розвитку сучасних технологій навчання: використанню в навчальному процесі ЕОМ, упровадженню дистанційних форм навчання (на сайті університету розміщено близько 130 методичних розробок кафедри). Сучасна комп’ютерна техніка широко використовується у розрахунках курсових та дипломних проектів. 

Кафедра металургії чавуну володіє високим науково-педагогічним потенціалом.

Перший завідувач з 1967 по 1973 р. Іван Василійович Распопов розпочав педагогійну діяльність у 1930 році в Уральському політехнічному інституті. В 1932 році вперше в СРСР було розпочато офлюсовання агломерату, одним з авторів цієї технології був І.В.Распопов. У 1953 році за його іниціативою була создана кафедра технології металів й організації виробництва,  якою І.В.Распопов завідував з 1953 по 1967 рік. З 1967  по 1972 рік І.В.Распопов – завідувач кафедри металургії чавуну, а з 1963 р.  одночасно проректор по науковій роботі.

Роботи, виконані під керівницвом І.В. Распопова, неодноразово демонструвалися на виставці досягнень народного господарства СРСР, нагороджувалися золотими і срібними медалями. Він удостоїний низки урядових нагород - 13 медалей і двох орденів.

 На даний час на кафедрі викладають 1 професор, д-р техн. наук (В.П.Тарасов), 3 доценти, канд. техн. наук (В.П. Руських, В.Б. Семакова, С.В. Крівенко), ст.викл. І.В. Безверхій.

Владимир Петрович ТарасовВ 1973 р. кафедру очолив проф., д-р техн. наук Володимир Петрович Тарасов, видатний учений в галузі металургії, газодинамічних, фізико-хімічних, масо- і теплообмінних процесів, засновник наукової школи „Дослідження гідро- та газодинамічних властивостей зернистих середовищ, у тому числі домених та агломераційних шихт” (1980р.).

В.П.Тарасов у 1954 р. закінчив Московський інститут Сталі та Сплавів, у 1963 р. захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук, у 1981 р. - докторську дисертацію,  в 1982 р. йому присвоєно звання професора, а в 1984 р. був призначений на посаду проректора з наукової роботи (1984-1989 р.р.).

Наукові досягнення проф. В.П.Тарасова неодноразово демонструвалися на ВДНГ СРСР і України, де вони були удостоєні трьох золотих і однієї срібної медалі. Серед  прикладних розробок відомі завантажувальні пристрої (ЗП) інженера Тарасова, воронка ТВП для водоспадного пересипання частини коксу безпосередньо в осьову зону печі, числені ЗП для рівномірного окружного і раціонального радіального розподілу шихти та газів, способи раціонального управління параметрами доменної плавки по перетинах печі.

В.П.Тарасов - автор більш 480 друкованих робіт, у тому числі  9 монографій і 2 підручників, 62 авторських свідоцтв, 8 патентів України і Росії, 11 патентів КНР, НБР, ЧССР, Франції, США, Англії, ФРГ, Канади, Люксембурга. Під керівництвом В.П. Тарасова підготовлені та захищені 9 кандидатських і одна докторська дисертації. 

Владимер Петрович РусскихЗ 1991 р. кафедру очолює доц., канд. техн. наук Володимир Петрович Руських.

В.П.Руських закінчив Ждановський металургійний інститут у 1966 р., в 1974 р. захитив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук. Науково-педагогійний стаж роботи в Ждановському (Маріупольському інституті) та ПДТУ більш 35- ти років. За цей час ним опубліковано понад 150 наукових робіт, отримано 19 авторських свідоцтв і патентів (у співавторстві).

Основні наукові напрями роботи В.П.Руських – розробка енергозберігаючих технологій аглодоменного виробництва, розробка способів збільшення виробництва агломерату і чавуну з поліпшенням їхньої якості. Слід відзначити велику роботу Руських В.П. з організації проведення на базі ПДТУ Міжнародної науково-технічної конференції „Стан і перспективи розвитку аглодоменного виробництва”.

В.П.Руських приділяє велику увагу залученню студентів до науково-дослідної роботи, постійно розвинює спрямованість до творчої діяльності.Його основний принцип проведення навчальних занять – навчити студентів мислити.

Безумовною оцінкою роботи завідувача кафедрою є успішна атестація спеціалізації на 4 рівень акредитації в 1993 р. з подальшим підтвердженням у наступні роки.

Під керівництвом та за участю Руських В.П. створюються нові лабораторні установки і роботи, удосконалюється обладнання і матеріальна база кафедри, впроваджуються сучасні способи навчання студентів з використанням ЕОМ, інформаційних сіток.